O nás

Data patří v dnešní době k tomu nejcennějšímu, co máme. Někdy se zdá, že jich je všude až moc. Jindy, obzvlášť, když je potřebujete, zjistíte, že vám chybí. Jenže mít jen data nestačí. Potřebujete jim také rozumět a ideálně pochopit, jakou informaci vám mají předat. V Apify otevíráme data z webu. Hledáme v datech smysl a koukáme na to, kde mohou data pomoci.

Oba projekty z realitního psa vznikly jako osobní projekty nad daty, která sbíráme. Naši dva kolegové hledali, jak si usnadnit cestu k odpovědím na své otázky. Vedla skrze automatizaci a data, která jsou běžně dostupná, ale ne v takto strukturované podobě. Původně oba nástroje vytvořili pro sebe, nyní můžou cestu k investici nebo například k novému domovu pomoct najít i vám. Na pár kliknutí.

Investiční kalkulačka: Data místo dohadů

Markéta nad daty, která v Apify sbíráme od konce roku 2016, vytvořila v Tableau jednoduchou interaktivní kalkulačku. Máme data o prodejní ceně nemovitostí po krajích, okresech i městech. Umíme je rozlišit podle dispozic. Ve stejné logice máme i data o výši pronájmu nemovitostí. To vše najdete v interaktivní kalkulačce, která vám na pár kliknutí spočítá, za jak dlouho se vám investice do koupi nemovitosti vrátí. A jako bonus nabídne informaci, jak dlouho v průměru trvá danou nemovitost pronajmout.

Přečti si celý Markéty příběh vzniku kalkulačky

Data navíc umíme poskládat do trendů. Takže můžete snadno zjistit, jak se návratnost investice vyvíjela v čase. Tohle video ukazuje, jak se během měsíců měnilo top 10 okresů s nejrychlejí návratností investice do bytů 2+kk.

Kalkulačka už je připravená. Nepotřebujete žádné speciální analytické či matematické znalosti, abyste zjistili, kde se vám vyplatí do nemovitosti investovat. Stačí si naklikat období, které vás zajímá (doporučujeme buď poslední rok, nebo zvolit celé sledované období). Pak už jen vybíráte podrobnost dat. Rozhodněte se tedy, zda vám stačí informace o nemovitostech v České republice rozpadlá podle krajů, okresů či dokonce měst. Domníváme se, že naklikání dat je velice intuitivní. Kdybyste ale váhali nad interpretací dat, připravili jsme pro vás krátké intro video k tomu, co vše v kalkulačce najdete a jak se k tomu doklikáte.

Hlídací pes

Jakuba nemovitosti zajímají a baví. Sám si nedávno hledal bydlení a nebavilo ho nastavovat si hlídacího psa na každém realitním portálu. Některé tuto možnost ani nenabízí. A i tam, kde si hlídacího psa můžete nastavit, je prostě spousta ruční práce. A i když se nemusí zdát náročné dávat vlastní mail 10 serverům, smutné je, že každý server posílá data jindy, mnohdy třeba až den či dva po zveřejnění nového inzerátu. A to už bývá u hezkých nemovitostí mnohdy pozdě. Prodávající či pronajímající dost často chtějí rychlou reakci a kdo dřív příjde, mívá přednost.

Nastavit si svého realitního psa

Realitní hlídací pes je tak velice jednoduchý. Vyberete parametry nemovitosti, která vás zajímá a pes sám čmuchá na 22 českých realitních serverech, a to co deset minut. Když se objeví nová nabídka, okamžitě dostáváte e-mail. Už nikdy tak o svoji vysněnou nemovitost nepřijdete, kvůli tomu, že byste se ozvali příliš pozdě. Tak snadné to je!

Seznam realitních serverů

Kdo za realitním psem stojí?

...

Tento český start-up založili spolužáci z MatFyzu Jakub Balada a Jan Čurn. Jejich vize byla od začátku jednoduchá: otevřít web větší automatizaci a umožnit tak vznik nových internetových služeb a nástrojů. Na jejich platformě najdou firmy odborníky na webscraping, vývojáři a datoví analytici zase nástroje pro automatizaci své práce. Tato technologická firma obratově každý rok roste o desítky procent ročně. Dnes již má tým 30 lidí a její služby využívají tři stovky klientů - od neziskových projektů jako Hlídač státu, Hlídač Shopů, nebo Thorn až po globální korporace, jako je Microsoft, Eaton, nebo E.ON. Investorem startupu je Ondřej Fryc.

...

Markéta
Investiční kalkulačka

Markéta, datová specialistka, která s Apify externě spolupracuje, již nějakou dobu sleduje trh s nemovitostmi a zajímá se o jejich investiční potenciál. Měla sice solidní přehled o nájemních a prodejních cenách nemovitostí v Praze za poslední roky, ale chtěla si udělat přesnější obrázek o celém Česku a zjistit návratnost případné investice. K tomu však potřebovala data, která už nešla sbírat ručním procházením realitních webů. Dostala se k nim díky Apify. Při vytváření Investiční kalkulačky jí jako podklad posloužila data největšího realitního serveru u nás.

...

Jakub
Realitní pes

Jakub pracuje v Apify již několikátým rokem a řadí se mezi první zaměstnance ve firmě. Programátor, který v posledních letech nejraději vyvíjí webové aplikace v Node js nebo Ruby. Mimo práce pro Apify Jakuba baví internetové projekty, kterým se věnuje ve volném čase. Jeden z projektů, který nedávno spustil se spolužákem Vaškem se jmenuje Auts a zabývá se rychlým vyhledáváním bazarových aut na českém trhu. Realitní pes vnikl zrovna tak, jako malý internetový projekt, kde jsou využita data, která se pomocí platformy Apify pravidelně sbírají a agreguji na jedno místo.